لطفا جهت استفاده از خدمات سایت اول در سایت عضو شوید ...
02177203317

آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات برقی-شماره1(کد 1492)

در این یادداشت به معرفی کامل آزمون نظام مهندسی برق می پردازیم. برای این منظور اطلاعات کاملی از جمله، دلیل برگزاری آزمون، رشته هایی که می توانند در این آزمون شرکت کنند، منابعی که از آنها سوال طرح می شود، زمان برگزاری آزمون، تعداد سوالات آزمون و شرط قبولی در آن، چگونگی قبولی در آزمون و در نهایت مقدار درآمد و چگونگی اخذ پروانه به صورت کامل تشریح می شود.

 

۱) هدف از برگزاری آزمون

هدف از برگزاری آزمون نظام مهندسی، سنجش داوطلبان برای اعطای صلاحیت های مهندسی برای فعالیت در بازار ساختمان است. به بیان ساده تر، از مهندسین آزمون نظام مهندسی گرفته می شود و در صورت قبولی در آن، به آنها «پروانه اشتعال به کار مهندسی» داده می شود و می توانند در حوزه تخصصی خود، یعنی در بخش تاسیسات الکتریکی ساختمان، طراحی و نظارت انجام دهند.

 

۲) اطلاعات آزمون

آزمون نظام مهندسی برق، در دو صلاحیت طراحی و نظارت برگزاری می شود، یعنی داوطلبان می توانند، در صورتی که مدارک تحصیلی شان مجاز برای هر دو صلاحیت باشد، در هر دو صلاحیت طراحی و نظارت شرکت کنند.

برای مشاور مستقیم با مدرس و مولف (مهندس محمدکریمی) تماس بگیرید: ۰۲۱۶۶۴۰۴۱۸۶

 

 ۲-۱) شرایط شرکت در آزمون

الف) سابقه کار: منظور از سابقه کار در آزمون نظام مهندسی، گذشتن مدت زمان مشخصی از مدرک تحصیلی است؛ افراد بعد از گذشت ۳ سال از مدرك كارشناسی یا ۲ سال از مدرك كارشناسی ارشد و یا ۱ سال از مدرك دكترای خود می توانند در آزمون نظام مهندسی شركت كنند. به جز این نیاز به سابقه کار خاصی نیست. برای داوطلبان کارشناسی ناپیوسته، هر ۵ سال فاصله بین مدرک کاردانی و کارشناسی معادل یک سال کارشناسی در نظر گرفته می شود. مثلا فردی در شهریور ۹۳ مدرک کاردانی و در مرداد ۹۶ مدرک کارشناسی خود را اخد کرده باشد، بین دو مدرک کاردانی و کارشناسی ۳۵ ماه فاصله بوده که تقسیم بر ۵ شده و برابر ۷ ماه کارشناسی می گردد. یعنی به جای اینکه ۳ سال (۳۶ ماه)، کافیست ۲۹ ماه از تاریخ اخذ مدرکش گذشته باشد.

ب) مدارک تحصیلی مجازمدارک تحصیلی مجاز برای دو صلاحیت طراحی و نظارت در جدول زیر مشخص شده اند (علامت های * و – به ترتیب مجاز و غیرمجاز است). رشته های اصلی می توانند هم در آزمون طراحی شرکت کنند و هم آزمون نظارت، رشته های مرتبط صرفا در آزمون نظارت می توانند شرکت نمایند.

آزمون سنجش

داوطلبانی که مدرک کارشناسی ناپیوسته دارند:

اگر کاردانی در رشته‌های اصلی رشته مقطع کارشناسی باشد، کد رشته اصلی محسوب می شود؛ مثلا کاردانی: الکتروتکنیک و کارشناسی: قدرت

اگر کاردانی در رشته‌های مرتبط با رشته مقطع کارشناسی، کد رشته مرتبط محسوب می شود؛ مثلا کاردانی: ابزار دقیق و کارشناسی: قدرت

اگر کاردانی در سایر رشته‌های هفتگانه ساختمان، کد رشته مرتبط محسوب می شود؛ مثلا کاردانی: عمران و کارشناسی: قدرت

اگر کاردانی در رشته‌های غیرمرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان، نمی توانند شرکت کنند محسوب می شود؛ مثلا کاردانی: کامپیوتر و کارشناسی: قدرت.

داوطلبانی که در مدرک تحصیلی شون عناوین علمی-کاربردی و یا تکنولوژی دارند، در صورتی که کد باشند تنها پایه ۳ نظام مهندسی طراحی دریافت کرده و امکان ارتقا پایه ندارند، برای صلاحیت نظارت مشکلی برای ارتقا پایه ندارند.

۲-۲) منابع آزمون

منابع آزمون نظام مهندسی برق عبارت است از:

آزمون سنجش

برای شرکت در آزمون، نیاز به داشتن مدرک مهندسی (کارشناسی)، از یکی از هفت رشته عمران، معماری، برق، مکانیک، ترافیک، شهرسازی و نقشه برداری است. همچنین، افراد بعد از گذشت ۳ سال از مدرک کارشناسی یا ۲ سال از مدرک کارشناسی ارشد و یا ۱ سال از مدرک دکترای خود می‌توانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند. البته افرادی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته هستند، هر پنج سال از تاریخ مدرک کاردانی شان، معادل یک سال کارشناسی محسوب می‌شود.

براساس تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان جدول کد رشته‌های مختلف و نوع پروانه اشتغال بکار (اعم از اصلی یا مرتبط) براساس عنوان مدرک تحصیلی دانشگاهی و آخرین مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها از دفتر سازمان‌های مهندسی و امور بین‌الملل وزارت مسکن و شهرسازی به کلیه سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها به شرح زیر ابلاغ شده که داوطلبان باید با تطبیق آن با مدرک خود اقدام به ثبت نام در آزمون نمایند. اساسا مدارک مجاز به شرکت آزمون نظام مهندسی به دو دسته کلی اصلی و مرتبط دسته بندی می‌شوند.